Fizjoterapia dna miednicy

Katarzyna Justek-Rajewska

Czysty profesjonalizm

Fizjoterapia
dna miednicy

Fizjoterapia jest jedną z najskuteczniejszych i najmniej kosztownych metod zachowawczych stosowanych w leczeniu schorzeń dna miednicy. W zdecydowanej większości przypadków gwarantuje poprawę, a często całkowite wyleczenie. 
Rehabilitacja mięśni dna miednicy jest procesem długotrwałym (od kilku tygodni do kilku miesięcy). Wymaga od pacjentek ogromnego zaangażowania, samodyscypliny i szczerej chęci pozbycia się problemu.

pexels-andrea-piacquadio-3807738
pexels-daria-shevtsova-709791
pexels-andrea-piacquadio-3791129

Narażona grupa

Czy Ciebie to dotyczy?

Obecnie uważa się, że ponad 30% populacji kobiet na świecie odczuwa problemy z nietrzymaniem moczu lub obniżeniem narządu rodnego. Wśród kobiet w wieku okołomenopauzalnym odsetek ten wzrasta do 50%.
Powyższe statystyki mogą być zaniżone, ponieważ nietrzymanie moczu cały czas stanowi temat tabu, co ma bardzo negatywne skutki. Kobiety zgłaszają swój problem lekarzowi najczęściej dopiero po kilku latach, co zmniejsza szansę na skuteczność terapii nieoperacyjnych. Nieleczone nietrzymanie moczu nasila się, prowadząc do dyskomfortu i poważnie ograniczając życie towarzyskie, a nierzadko utrudniając też pracę.
Słabe mięśnie dna miednicy mogą spowodować obniżenie, a później wypadanie narządów płciowych (pochwy, macicy). Dlatego najlepiej podjąć terapię w momencie pojawienia się pierwszych symptomów choroby.
Grupy szczególnie narażone to: kobiety po porodach i w okresie menopauzalnym oraz osoby w podeszłym wieku.
Czynnikami predysponującymi są otyłość, przewlekłe zaparcia, chroniczny kaszel, dźwiganie ciężarów oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Stosowanie niektórych leków i używek może nasilać nietrzymanie moczu.
pexels-karolina-grabowska-4498231
juan-camilo-navia-maim4G7oRlo-unsplash (1)
k-pr-s30-name-0520-job52.jpg

Dla Twojego dobra

Rehabilitacja

Rehabilitację rozpoczyna się od bardzo prostych ćwiczeń. Tak zwane ćwiczenia Kegla polegają na napinaniu mięśni krocza tak, jakby chciało się powstrzymać strumień moczu (uwaga: nie powinno się ćwiczyć w toalecie, w trakcie oddawania moczu). Bardzo ważne jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, gdyż często pacjentki zamiast mięśni krocza napinają pośladki, brzuch czy uda. W takich sytuacjach ćwiczenia nie przynoszą spodziewanych efektów, może nawet dojść do pogorszenia stanu mięśni dna miednicy. W celu przekonania się, czy ćwiczenia wykonywane są prawidłowo, pomocna jest konsultacja w gabinecie fizjoterapii.
W niektórych przypadkach, kiedy dolegliwości są już bardziej nasilone, stosuje się elektrostymulację mięśni. Do tego celu wykorzystuje się specjalne elektrody dopochwowe. Często stymuluje się również korzenie nerwów przykręgosłupowych, gdyż unerwienie mięśni dna miednicy, pochodzi z odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego fizjoterapia jest jedną z metod zachowawczych leczenia różnych typów nieotrzymania moczu. Zalecane są: zmiana stylu życia, ćwiczenia mięśni dna miednicy, trening behawioralny pęcherza moczowego, a jeśli zachodzi potrzeba również elektrostymulacja.

Treningi mięśni dna miednicy

Akcesoria

Obecnie dostępnych jest wiele różnych akcesoriów służących wzmacnianiu mięśni dna miednicy:
  • Stożki dopochwowe Aquaflex (stożki o zmiennej wielkości i ciężarze)
  • Baloniki Epino (jako wzmacnianie mięśni, ale również przygotowanie tkanek do porodu)
  • Edukatory (narzędzia kontrolujące poprawność wykonywanych ćwiczeń)
  • Pesary (dobra alternatywa, dla osób u których dolegliwości związane z dnem miednicy, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie)

Zostańmy w kontakcie

1

Lokalizacja

ul. Ks. St. Kozierowskiego 4/107,
budynek BIZ PARK B,
Skórzewo

2

Telefon

512 265 916

3

E-mail

kasia_rajewska@wp.pl

Katarzyna Justek-Rajewska

Wszystkie prawa zastrzeżone

© 2020 Nietrzymanie.pl

Realizacja